BK1/TCP70-5-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1/TCP70-5-R
Description:
FUSE CARTRIDGE 5A 70VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 50
Applications Telecom
Response Time -
DC Cold Resistance 34.5 Ohms
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 5A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2.5kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.992" L (6.30mm x 25.20mm)
Product Status Obsolete
Series TCP70
Voltage Rating - DC 70 VDC