BSNX630ELL1R2KHB5S
Chemi-Con
Product No:
BSNX630ELL1R2KHB5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1.2UF 10% 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SNX-BP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 48 mA @ 1 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1.2 µF