BSNX630ELL330KLP1S
Chemi-Con
Product No:
BSNX630ELL330KLP1S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33UF 10% 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SNX-BP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 524 mA @ 1 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33 µF