Home / Single FETs, MOSFETs / BSZ150N10LS3GATMA1
minImg
BSZ150N10LS3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSZ150N10LS3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSDSON-8
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 40A 8TSDSON
In Stock : 1327
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 50 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 33µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 63W (Tc)
Package / Case 8-PowerTDFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V