Home / TRIACs / BT136S-800F,118
minImg
BT136S-800F,118
WeEn Semiconductors
Product No:
BT136S-800F,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
DPAK
Description:
TRIAC 800V 4A DPAK
User Guide
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA
Triac Type Standard
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DPAK
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A
Base Product Number BT136
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25A, 27A