Home / TRIACs / BTA206X-800CT/L03Q
minImg
BTA206X-800CT/L03Q
WeEn Semiconductors
Product No:
BTA206X-800CT/L03Q
Package:
TO-220F
Description:
BTA206X-800CT/L03/TO-220F/STAN
In Stock : 3598
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 150°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220F
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
Base Product Number BTA206
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 60A, 66A