Home / TRIACs / BTA316X-800B/L01,1
minImg
BTA316X-800B/L01,1
WeEn Semiconductors
Product No:
BTA316X-800B/L01,1
Package:
TO-220F
Description:
TRIAC 800V 16A TO220F
User Guide
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220F
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Base Product Number BTA316
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 140A, 150A