BUK7E2R6-60E,127
Nexperia USA Inc.
Product No:
BUK7E2R6-60E,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
I2PAK
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A I2PAK
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11180 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 158 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package I2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 349W (Tc)
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V