BUK9675-55A,118
Nexperia USA Inc.
Product No:
BUK9675-55A,118
Package:
D2PAK
Description:
MOSFET N-CH 55V 20A D2PAK
In Stock : 5566
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 643 pF @ 25 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 68mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Vgs (Max) ±10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V