BUK9Y8R8-60ELX
Nexperia USA Inc.
Product No:
BUK9Y8R8-60ELX
Package:
LFPAK56, Power-SO8
Description:
SINGLE N-CHANNEL 60 V, 5.6 MOHM
In Stock : 2988
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6695 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 123 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.6mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series Automotive, AEC-Q100
Power Dissipation (Max) 194W (Ta)
Package / Case SC-100, SOT-669
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Ta)
Vgs (Max) ±10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V