BXEB-L1190U-30E3000-C-C3
Bridgelux
Product No:
BXEB-L1190U-30E3000-C-C3
Manufacturer:
Bridgelux
Description:
LED MOD EB SER WH LNR STR 3000K
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) -
Configuration Linear Light Strip
Viewing Angle 120°
Color White, Warm
Current - Test 700mA
Current - Max 1.7A
CRI (Color Rendering Index) 80
Size / Dimension 1190.00mm L x 12.70mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 186 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 4980lm (Typ)
Series EB Series™ Slim Gen 3
Temperature - Test 25°C
Type LED Module
Mfr Bridgelux
Height 4.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 38.2V