BXRC-27G1000-B-83
Bridgelux
Product No:
BXRC-27G1000-B-83
Manufacturer:
Bridgelux
Description:
VERO 10B WARM WHITE LED ARRAY
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 10.00mm Dia
Configuration Starboard
Viewing Angle 120°
Color White, Cool
Current - Test 200mA
Current - Max 1A
CRI (Color Rendering Index) 70
Size / Dimension 20.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test 138 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 1024lm (Typ)
Series Gen 8 Vero® 10 Array
Temperature - Test 25°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Bridgelux
Height 1.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 24.9V