Home / Single Zener Diodes / BZT52-B6V2S-AU_R1_000A1
minImg
BZT52-B6V2S-AU_R1_000A1
Panjit International Inc.
Product No:
BZT52-B6V2S-AU_R1_000A1
Package:
SOD-323
Description:
SURFACE MOUNT SILICON ZENER DIOD
In Stock : 4190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±1.94%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-323
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 2 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SC-90, SOD-323F
Power - Max 200 mW
Mfr Panjit International Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms