BZT52-C56X
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZT52-C56X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 56V 350MW SOD123
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Tolerance ±7.1%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 39.2 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SOD-123
Power - Max 350 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 120 Ohms