BZT52C11-7-F
Diodes Incorporated
Product No:
BZT52C11-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123
In Stock : 775339
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Series -
Package / Case SOD-123
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms