BZV49-C2V7,115
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZV49-C2V7,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOT-89
Description:
DIODE ZENER 2.7V 1W SOT89
In Stock : 579
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case TO-243AA
Power - Max 1 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms