BZV85-C10,133
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZV85-C10,133
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
DO-41
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41
In Stock : 19420
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1.3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Package Cut Tape (CT)
Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohms