BZW04-342B
Diotec Semiconductor
Product No:
BZW04-342B
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-15 (DO-204AC)
Description:
TVS DIODE, DO-15, 380.00V .. 420
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 900mA
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 380V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-15 (DO-204AC)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 548V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V