Home / TVS Diodes / BZW04-6V4BHE3/54
minImg
BZW04-6V4BHE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZW04-6V4BHE3/54
Package:
DO-204AL (DO-41)
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.13V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.3V
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.4V