BZX79C5V1
Fairchild Semiconductor
Product No:
BZX79C5V1
Package:
DO-35 (DO-204AH)
Batch:
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE, 5.1V, 5%, 0.5W, UNI
In Stock : 203008
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Series -
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA
Mfr Fairchild Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms