BZX84-B6V2/DG/B4R
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZX84-B6V2/DG/B4R
Description:
DIODE ZENER 6.2V 250MW TO236AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±2%
Supplier Device Package TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms