BZX84-B6V8/LF1R
NXP USA Inc.
Product No:
BZX84-B6V8/LF1R
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
SOT-23 (TO-236AB)
Description:
DIODE ZENER 6.8V 250MW TO236AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23 (TO-236AB)
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms