Home / Single Zener Diodes / BZX84-C11/DG/B3,23
minImg
BZX84-C11/DG/B3,23
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZX84-C11/DG/B3,23
Package:
TO-236AB
Description:
DIODE ZENER 11V 250MW TO236AB
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms