BZX84B8V2-7-F
Diodes Incorporated
Product No:
BZX84B8V2-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 700 nA @ 5 V
Series -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 300 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms