BZX84W-B6V2-QX
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZX84W-B6V2-QX
Package:
SOT-323
Description:
BZX84W-B6V2-Q/SOT323/SC-70
User Guide
Operating Temperature 150°C (TJ)
Tolerance ±1.94%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-323
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Series Automotive, AEC-Q101, BZX84W-Q
Package / Case SC-70, SOT-323
Power - Max 275 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms