BZX85C24
Fairchild Semiconductor
Product No:
BZX85C24
Package:
DO-41G
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 24V 1W 5% UNIDIR
In Stock : 69902
Ext Price
  • 8876
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-41G
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 18 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1.3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Fairchild Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms