BZX884S-B6V8YL
Nexperia USA Inc.
Product No:
BZX884S-B6V8YL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
DFN1006BD-2
Description:
DIODE ZENER 6.8V 365MW 2DFN
User Guide
Operating Temperature 150°C (TJ)
Tolerance ±2.06%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DFN1006BD-2
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Series TrenchMOS™
Package / Case SOD-882
Power - Max 365 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms