C405-ALP12H-CAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C405-ALP12H-CAO
Description:
PMI .250" LED 12V TAB CLEAR AMBE
User Guide
Lens Transparency -
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 50°
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
Millicandela Rating 2.1mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Amber
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style -
Series 405
Type LED
Voltage 12V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 583nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 2mA