C41-ALP120-NAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-ALP120-NAO
Description:
PMI .250" LED 120V TAB DIFF AMBE
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 50°
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
Millicandela Rating 2.1mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Amber
Ratings AC
Lens Style Round with Flat Top
Series 41
Type LED
Voltage 120V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Amber
Wavelength - Peak 583nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 2mA
Lens Size 7.11mm Dia