C41-BG12H-NWO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-BG12H-NWO
Description:
PMI .250" LED 12V TAB DIFF GREEN
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 60°
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
Millicandela Rating 10mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Green
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style Round with Flat Top
Series 41
Type LED
Voltage 12V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 565nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 20mA
Lens Size 7.11mm Dia