C41-NKA24H-NYO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKA24H-NYO
Description:
PMI .250" LED 24V TAB DIFF AMBER
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 15°
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
Millicandela Rating 3600mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Amber
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style Round with Flat Top
Series 41
Type LED
Voltage 24V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Yellow
Wavelength - Peak 592nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 17mA
Lens Size 7.11mm Dia