C91-NWB28H-NW9
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C91-NWB28H-NW9
Description:
PMI LED .290" HI-HAT
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 45°
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)
Millicandela Rating 700mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Blue
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style Round with Flat Top
Series 90
Type LED
Voltage 28V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 465nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 16.5mA
Lens Size 8.50mm Dia