C91-NWG12H-CAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C91-NWG12H-CAO
Description:
PMI .290" 12VDC HI-HAT PIN GREEN
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 30°
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)
Millicandela Rating 6500mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Green
Type LED
Voltage 12V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Amber
Wavelength - Peak 520nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 20mA
Lens Size 8.50mm Dia