D560J20SL0H6TJ5R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
D560J20SL0H6TJ5R
Description:
CAP CER 56PF 100V SL RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Temperature Coefficient SL
Capacitance 56 pF