DPC-3H40BL1X
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
DPC-3H40BL1X
Description:
RELAY GEN PURP 3PST 40A 480V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Coil Power 95W
Switching Voltage 600VAC - Max
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 197.9 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 2.4kOhms
Must Release Voltage 150 VAC
Product Status Active
Contact Form 3PST-NO (DM) (3 Form X)
Series DPC, Products Unlimited
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Coil Voltage 480VAC
Must Operate Voltage 384 VAC