DPC-3U25CS1X-NONCR
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
DPC-3U25CS1X-NONCR
Description:
RELAY GEN PURP 3PST 25A 240V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Coil Power 96W
Switching Voltage 600VAC - Max
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 25 A
Coil Current 402 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 597Ohms
Must Release Voltage 40 VAC
Product Status Active
Contact Form 3PST-NO (DM) (3 Form X)
Series DPC, Products Unlimited
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Coil Voltage 240VAC
Must Operate Voltage 177 VAC