DRC13-40PC
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DRC13-40PC
Description:
HDR, 40P, BLK, RA, 1032 FLG, SN/
User Guide
Insulation Height 1.985" (50.42mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC/DC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.215" (5.46mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 4
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series DRC
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)