DRC23-40PA-N012
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DRC23-40PA-N012
Description:
CONN HEADER BRD EDGE 40POS
User Guide
Insulation Height -
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material -
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Flange
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 4
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle
Fastening Type Threaded
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series DRC
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)