DS1856E-050+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
DS1856E-050+
Package:
16-TSSOP
Description:
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOP
In Stock : 29
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Configuration Rheostat
Temperature Coefficient (Typ) 50ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 256
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 16-TSSOP
Series -
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply 2.85V ~ 5.5V