DT13-12PC-B016
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DT13-12PC-B016
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 4.44MM
In Stock : 700
User Guide
Insulation Height 1.388" (35.26mm)
Ingress Protection IP68/IP6K9K
Voltage Rating 250VDC
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material -
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.175" (4.44mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Plastic
Series DT
Row Spacing - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)