Home / Headers, Male Pins / DT13-48PABCD-R015
minImg
DT13-48PABCD-R015
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DT13-48PABCD-R015
Description:
CONN HEADER R/A 48POS 4.44MM
User Guide
Voltage Rating 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.175" (4.44mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive
Number of Positions 48 (12 x 4)
Termination Solder
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series DT
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.180" (4.57mm)