DT15-12PA
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DT15-12PA
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
In Stock : 3083
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.185" (30.10mm)
Voltage Rating 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.175" (4.44mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Nickel
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series DT
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)