DT15-12PA-B016
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DT15-12PA-B016
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
In Stock : 2433
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.371" (34.82mm)
Ingress Protection IP68/IP6K9K
Voltage Rating 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.175" (4.44mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series DT
Row Spacing - Mating 0.360" (9.14mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)