DT15-12PD-B016
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DT15-12PD-B016
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
In Stock : 1299
User Guide
Insulation Height 1.371" (34.82mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VDC
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.175" (4.44mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Series DT
Row Spacing - Mating 0.360" (9.14mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Brown
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)