DTF15-12PC
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DTF15-12PC
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.377" (34.98mm)
Ingress Protection -
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.175" (4.44mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Nickel
Operating Temperature -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Series DTF
Row Spacing - Mating 0.359" (9.12mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)