DTM13-12PA-R008
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DTM13-12PA-R008
Description:
CONN HEADER R/A 12POS
In Stock : 718
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.378" (35.00mm)
Ingress Protection IP68/IP6K9K
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Nickel
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series DTM
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.112" (2.84mm)