Home / Heat Shrink Tubing / DWP-125-3/8-0-1.5IN
minImg
DWP-125-3/8-0-1.5IN
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
DWP-125-3/8-0-1.5IN
Description:
HEATSHRINK 3/8" X 0.125' BLACK
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.120" (3.05mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.065" (1.65mm)
Material Polyolefin (PO)
Product Status Active
Series DWP-125
Shrinkage Ratio 3 to 1
Type Tubing, Flexible
Length 0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.375" (9.53mm)