DWTC-12/3-X-STK
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
DWTC-12/3-X-STK
Description:
HEATSHRINK 12MM DIA CLR 4FT STK
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.118" (2.99mm)
Shrink Temperature 60°C
Operating Temperature -55°C ~ 75°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Clear
Recovered Wall Thickness 0.047" (1.19mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Active
Series DWTC
Shrinkage Ratio 4 to 1
Type Tubing, Flexible
Length 4.00' (1.22m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.472" (11.99mm)