Home / Crystals / E1SHA18-11.0592M TR
minImg
E1SHA18-11.0592M TR
Ecliptek
Product No:
E1SHA18-11.0592M TR
Manufacturer:
Ecliptek
Description:
CRYSTALS 11.0592MHZ 15PPM 18PF P
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±15ppm
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.457" L x 0.191" W (11.60mm x 4.85mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 70 Ohms
Ratings -
Series E1S
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr Ecliptek
Frequency 11.0592 MHz