E32D100LPN163UA54U
Chemi-Con
Product No:
E32D100LPN163UA54U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 16000UF 10V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series U32D
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Chemi-Con
Capacitance 16 mF